February 7, 2020

Vanilla is so Expensive – Make your Own!

This post is by Bernie Carr, apartmentprepper.com   A few weeks ago, I wanted to make cookies and muffins so I bought a bottle of vanilla at the grocery store. I was shocked that a one-ounce bottle costed close to $5! I ended up buying one since I needed it right away but it has already run out. Why is vanilla so expensive? Several factors have contributed to the increased vanilla prices. For one thing, there are only a few […]

Subscribe for free email updates!
Get the latest content first.
We respect your privacy.